2024. március
H
K
Sz
CS
P
Szo
V
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Összes program megtekintése ›

Programok

Programajánlatok a Domszky Pál Erdészeti Erdei Iskola szervezésében

Iskolásoknak, családoknak, természetjáróknak, érdeklődő csoportoknak igény szerint választható programok egész évben.

Domszky Pál Erdészeti Erdei Iskola programjainak részletes bemutatása:

A bentlakásos, több napos erdei iskolai programok során a gyerekek megismerkedhetnek a Börzsöny természeti és kultúrtörténeti értékeivel, az erdők élővilágával, az erdő- és vadgazdálkodás jelentőségével. Foglalkozásaink egymásra épülve, az adott korosztály ismereteinek megfelelően, változatos módszerekkel és munkaformákkal adnak használható tudást és élményt.

1 napos erdőjáró program: választható 2 db modul

 

2 napos erdőjáró program:

 

3 napos komplex erdei iskolai program:


4 napos komplex erdei iskolai program:

 

5 napos komplex erdei iskolai program:

 

A foglalkozásoknál 1 db modul cserélhető.

A foglalkozások részletes bemutatása:

Erdészházi foglalkozás a Domszky Pál Erdészházban: az oktatóterem kiállításának bemutatása, Börzsöny természetföldrajza, jellemző élőhelyek, Natura 2000, természetvédelem, a Börzsöny jellemző fafajainak ismerete a Dendoparkban, Dézsmapince – ház, térképolvasás és a tájékozódás alapjai;

Mivel foglalkozik az erdész?: az erdész négy évszakos munkái, az erdő fái, az erdész eszközei, erdészeti eszközök bemutatója a rakodón; választékolás, famagasság és átmérő mérés – köbözés, a fa útja az erdőből a felhasználóig,

Mivel foglalkozik a fővadász? : PowerPoint-os előadás: a vadászat jogi háttere, története, régebbi és mai vadászati módok, vadászhagyományok, vadászetika - vadgazdálkodás berendezései az erdőben, fegyverek fajtái – nagyvadfajok és kisragadozók a Börzsönyben,( trófeák, preparátumok, vadbőrök, nyomok,  vadászfelszerelés és kellékek, lőszerek, stb. )

Esti vadmegfigyelés – vadles: az erdei iskolánk panoráma lese a szálláshelyünktől kis sétával megközelíthető. Az erdei környezetben, egy réten felállított lesről figyelhetjük meg az állatokat. A réten egy szóró és egy sózó csábítja oda az állatokat, ahol rendszeres etetés folyik. Ebben a vadászkörzetben vadászat nincs, így a vadak háborítatlanul sétálhatnak ki a rétre, ha kellően csendben várakozunk rájuk. Hallgathatjuk a patak csobogását, a madarak énekét, a tücsökkoncertet, s tanúi lehetünk, ahogyan az éjszakai élet átveszi a nappali élet helyét.

Nem állatkertben vagyunk, a vadak szabadon mozognak, így nem biztos, hogy látunk valamit, s ha igen, mit. (őz, szarvas, róka, vaddisznó, fácán, mezei nyúl, pocok, denevér, rovarok, stb.)

Az erdő kincsei (erdei melléktermékek)
Választható témák:

  1. Méhek tánca: méhészeti előadás, eszközbemutató, + mézeskalács készítés és díszítés vagy méhviaszgyertya készítés
  2. Gyógynövények: gyűjtőtúra – mikor-mit-hogyan gyűjtsünk, felhasználási javaslatok, játékos ismeretek, bemutató, kóstoló-mini herbárium készítése
  3. Festőnövények erdőn-mezőn: előadás, felhasználási javaslatok, növényi festékkészítés – textilfestés, könyvjelző – batikolás: asztalközép
  4. Festőnövények erdőn-mezőn: előadás, felhasználási lehetőségek, festékkészítés – írótinták, képeslap készítése
  5. Gubacsok titkai: előadás, tintakészítés középkori recept alapján, nádtoll faragása, írás az elkészült tintával és nádtollal
  6. Egy kis gombaismeret előadás: ehető és mérgező gombáink, érdekességek, gyakorlati bemutató, erdei séta, játékok

 

Sisa Pista nyomában (Bernecebaráti Tanösvény):

Kerékpártúrával egybekötött tanösvény látogatás a Betyár-kút és az Oszlai-árok környékén. Sisa Pista, az utolsó nógrádi betyár legendás rejtekhelye mellett a környékbeli erdők növényföldrajzi és geológiai érdekességeit is megismerjük. A tanösvény hossza: 2 km; a Nagy-völgyön át vezető kerékpártúra hossza oda-vissza 14 km.

 

Kenyeres, Gyeplős és a többiek:

A Börzsöny vízrajzáról, a források kialakulásáról szóló előadás meghallgatása után kerékpáros túrára indulunk a Kemence-patak völgyében. Útközben a Kemence-patak, a Dr. Kenyeres-forrás és a Gyeplős-kút élővilágával is ismerkedünk.

 

Vasút az erdőben:

Foglalkozásunk célja bemutatni a múlt század elején létesített erdei vasút erdőgazdálkodásban és ipartörténetben betöltött jelentőségét. Időutazásra invitáljuk a gyermekeket, hogy értelmezzük a vasút szerepét térben és időben. Segítségünkre a Vasútmúzeum kiállítása, a szabadtéri járműpark, a megannyi, kézbe adott archív fénykép és egy, a 110 éves Csarnavölgyi pályaszakaszon tett látogatás lesznek. Rövid túrát is teszünk. Megtudhatod, mi is a görpálya, hogyan készül a román szánkó. A vasút történetén kívül természetesen az erdőgazdálkodás alapfogalmaival is megismerkedünk.

Kiegészíthető: egy 2,5 km – es túrával, ahol megismerkedünk a turistajelzésekkel, megállunk az Erdész Emlékműnél, a Börzsönyi szintezési főalappontnál a tengerszint feletti magasság fogalmával. A program a kisvasúttal való utazással lesz feledhetetlen!

* Múzeumi belépő- és menetjegyet külön kell váltani (kivéve az 5 napos komplex programban), a Kemencei Erdei Múzeumvasút érvényben lévő Személy- és poggyászdíjszabásának megfelelően. Hétköznapokon különvonatot kell igényelni, hétvégén a menetrend szerinti járműveket vesszük igénybe!

 

Méhészbemutató:

PowerPoint-os előadás és eszközbemutató: Mióta ismerjük a méheket, a mézet? A méhek élete, hogyan születik a méz. Hogyan táncolnak a méhek? Méhészeti eszközök régen és ma. Hallottál a baktériumölő propoliszról? És még sok kérdésre választ kaphatsz, sőt, méhész ruhába öltözve egy család királynőjét is megfigyelheted!

Modulban: mézeskalács sütés és díszítés vagy méhviaszgyertya készítés

 

Túravezetés szakvezetővel:

Az Észak-Börzsöny sokak által kedvelt kirándulóhely és jól kiépített turistaút hálózattal rendelkezik. Ha mégsem érez magában annyi bátorságot, hogy ismeretlenül vágjon neki osztályával a Holló-kő, a Salgóvár, a Magosfa, Drégelyvár vagy éppen a Csóványos meghódításának, kérje a vidéket jól ismerő kollégáink segítségét a túra vezetéséhez. A csoport képességeinek megfelelő túraútvonal kiválasztása már fél siker! 

A csoport életkorához, érdeklődéséhez, erőnlétéhez választott táv és útvonal.

 

Népi kézműves foglalkozások:

Nemezelés - Tojásfestés - Bőrművesség - Kosárfonás – Csuhézás - Gyékényfonás - Növényi festékek - festékkészítés és festés - Gubacstinta, írótoll készítése - Adventi készülődés – Gyertyamártás/gyertyadíszítés – Szövés – Fafaragás – Mézeskalácssütés, díszítés – élőkép növényekből - Kovácsmesterség bemutatása a múzeumvasút kovácsműhelyében / patkó, nyílhegykészítés - Fazekasság - tálca, marokedény, névtábla, szélharang/ korongozás - Tűzzománc - medál készítése

Hagyományos népi ételek készítése

 

Sportolási lehetőségek:

Íjászat - Légpuska lövészet – Asztalitenisz - Tollaslabda - Strandolási lehetőség a kemencei strandon - Kerékpározás (35 db terepi kerékpár bérelhető az erdei iskolában) – kerékpártúrák

 

Hasznos információk:

Az előadások, programok összetétele egyéni kérésre változtatható, a csoportra szabható!

- A választott programok időbeosztását érkezés előtt ~ két héttel egyeztetjük.
- A programok során a kísérő pedagógusoknak ingyenes a program!
- Az erdei iskolába 5 napnál nem régebbi, a szülő/gondviselő által aláírt egészségügyi nyilatkozat szükséges
- Egyedi program összeállítása is lehetséges, választás alapján!
- A kemencei erdei kisvasútról a kisvasút honlapján (www.kisvasut.hu) bővebb információt kaphatnak!

 

További információk a programokkal kapcsolatban:

Ipoly Erdő Zrt. Kemencei Erdészet
Domszky Pál Erdészeti Erdei Iskola
Pesek Gézáné, erdei iskola vezető

Cím: 2638 Kemence, Fő út 274.
Tel./Fax: 27/365-161, 30/649-7657, 20/852-4529